Dünya Dili: Esperanto


Saluton; mi esperantist!Ludwik Lejzer Zamenhof
Dünya üzerinde bilinen rakamla konuşulan dil sayısı 6000'dir; Birleşmiş Milletler ise kendi araştırmalarına dayanarak 8000 olduğunu bildirmektedir. Bunların yanı sıra, pek bilinmeyen ama Dünya üzerinde oldukça taliplisi olan; Leh göz doktoru ve dilbilimci L.L.Zamenhof tarafından 19. yy.da yaratılmış olan ESPERANTO dili vardır. 

Esperanto, Dünya üzerindeki bütün insanların iletişime geçebilmesi için yaratılmış olmasından mütevellit, son derece basit ve evrensel karakterlerle oluşturulmuş bir dil. Çoğul dille anlaşmanın zorluğu karşısında, esnek yapısıyla, özel olarak tasarlanmış olan esperanto, kökeninin önemi olmadan, başarılabilecek en kısa zaman diliminde öğrenilebilmesi ve başka bir dilin hakimiyetine tabi olmadan kültürler arası iletişimi kolaylaştırması sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Esperanto kendine özgü, özgür ve tarafsız bir dildir! Ulusal bağımlılıktan uzak oluşturulan bu dil, onu konuşan herkesin sahiplendiği bir dil halini almıştır. 130 yıllık mazisinde, bu dille oluşturulmuş tahminen 30 binin üzerinde eser olduğu biliniyor.

Dile ilk baktığınızda kelimeler biraz İspanyolcaya, biraz İtalyanca’ya benziyor. Konuşmasında Fransızca’dan bir kelime, İngilizce ve Almanca’dan başka kelimeler kullanıldı sanrısı yaratabiliyor. Esperanto Fransızca “esperer” (umut etmek) kelimesinden geliyor. Zamenhof bu dili kardeşliğe hizmet etmek olarak düşünmüş.


HER YIL KONGRESİ YAPILIYOR
Esperanto konuşanlar 1905 yılında ilk kongreyi Fransa’da yapmışlar. O günün koşullarında 688 kişi toplantıya katılmış. Bu ilk toplantının mütekabinde her yıl bir toplantı yapılmış. 924’te Viyana’daki kongreye 3 bin 400 kişi katılmış. Sonra sayı 5 binlere çıkmış. Kimi tahminlere göre bugün dünyada 2 milyon kişi Esperanto konuşuyor.Esperanto dili İran, Çin, Rusya, Fransa ve Almanya’da çok yaygın. Bir kitapçıkları var. Esperantist evsahiplerinin isimleri adresleri, orada yazıyor. Artık bu dili internetten öğrenmek de çok kolay. www.kurso.com.br ve www.lernu.net siteleri bu dilin öğrenilebileceği iyi siteler. Esperantistlerin, satranççılar, Katolikler, eşcinseller, bisikletçiler gibi birçok alt grupları var.

ESPANTERİSTLER DÜNYA VATANDAŞI

Esperanto öğrenerek çifte vatandaşlığı seçenlere “Esperantistler" denir. Esperantistler, Esperanto dilini bilmekle yetinmezler, aynı zamanda diğer ülkelerdeki Esperantislerlede iletişim kuruyorlar. Böylece milletler arası bir dil idealini savunması ve bu dilin yayılması için değişik kültürlerle iletişim kuran bir eylemci konumunda olurlar.

GRUPLAR KURARAK YAYILIYORLAR

Esperanto dilinin sevenleri, konuşanlar, konuşmak isteyenler, internet üzerinde çeşitli gruplar kurarak haberleşiyorlar. Dünya dili olma yolunda ilerleyen Esperanto, sevenlerinin sahiplenmesi ve taraftar toplama çabalarıyla, bugün tahmini 2 milyon kişi tarafında konuşuluyor. Tüm ayrıcalıklardan, dominantlıktan, sermaye yükünden arınmış; yalnızca iletişim ve dostluk bağı kurmak için bu dili öğrenen esperantistler; kendilerini bir aile olarak tanımlıyorlar.

Birkaç Esperanta Kelime

otobüs - aütobus
şiir - poem
yüksek - alt
mi - ben
vi - sen
li - O (erkek)
ŝi - O (dişil)
ĝi - O (Cansız Varlıklar için)Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: