Meşhur Emek Hırsızları


Emek hırsızlığı diz boyu.

Sadece emek mi; ülkenin çivisi çıkmış, hırsızlık ve hırsızlar el üstünde tutulur olmuşlar.

Bu akıl yitimi mevsimi hangi ara bizi vurdu ve bu kadar bayağı, fütursuz, dengesiz bir millet olduk bilmiyorum.

Özellikle, edebiyat alanında, hırsızlık, İNTİHAL almış başını gidiyor. Kimse hakkını arayabilecek bir durumda değil. Ülkemizdeki mahkeme sistemi malum, hak sahibi "nasıl uğraşayım, allahından bulsun" deyip geçiştiriyor. Hal böyle olunca, emek hırsızlığı boyut değiştiriyor. Bu hırsızlık sıradan kişilerin, sosyal medyada yaptığıyla kalmıyor, bilinen, godaman diyebileceğimiz yazar çizer tayfasında da durum farklı değil ki. Ne araştırma var, ne soruşturma. Gördüm Aldım mantığıyla, istediklerini alabileceklerini sanıyorlar.

Ali Lidar denilen arkadaşın, Ah Muhsin Ünlü'nün eserlerinden payelenmesine hep karşı durdum. Tabi bireysel kaşı duruş bir anlam ifade etmiyor. Son olarak Yazar Nevin Akbulut'un (http://nevinakbulut.com) eserlerinden yürütmeler, aşımalar gözüme çarpmaya başladı.

Nevin Akbulut'un 2015 yılında yazdığı http://www.nevinakbulut.com/unutma-eyleminin-caresiz-kivranislari/ şu yazıda geçen "Nasılsın’ın samimiyetsizliği ile iyiyim’in sahtekârlığı arasında bir yerdeyim." sözü maşallah herkesin diline pelesenk olmuş. İyi de koca koca gazetelerde, köşe yazarlığı yapanlar, sizin aklınız nerede de böyle intihallere meyil ediyorsunuz? Altına "instagramdan" yazmayla sorumluluktan kurtulduğunuzu mu sanıyorsunuz?
Sayın Ayşe Aral, bizler sizin yazdıklarınızdan intihal etseydik acaba nasıl davranırdınız? Bunu sormak zorundayım zira, üreten, beyin patlatan insanların ortaya koyduğu eserler. kendileri için paha biçilmez şeylerdir. Yazdığınız için bunu sizde çok iyi biliyorsunuz.

Sayın şirin sever

aynı sorularım sizin içinde geçerlidir. İnstagramdan yazmanız, günah çıkartmanız anlamına geliyor belki ama öyle değil. Yazdığınız, yazacağınız sözü google hazretlerinde aratarak gerçeğe ulaşmanız gayet mümkündü. Ama yapmadınız, ruhunuza, kaleminize, ellerinize bulaşan lekeleri, sosyal medya ismi vererek temizleyemezsiniz. EMEK HIRSIZISINIZ. İNTİHALCİSİNİZ!

Arada derede, kendini avutmak için onun bunun eserlerine cebelleş olan tufeyli tayfasını bir yana bıraktık; siz, siz bu işin mutfağında olan insanlar olarak, böylesi bir olaya nasıl müdahil olursunuz aklım almıyor. Hele ki, bir şarkıcı başkasından intihal yapsa en çok sizin sesiniz arşa yükselir, çürümüş sakız gibi çiğner durursunuz, kendiniz yapınca olmuyor mu?

Sezar'ın hakkını Sezar'a Yazarın hakkını da yazara teslim etmek sizin en büyük görevinizdir.


Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: