Kent Öyküleri Hakkında
Kent hayatı… Modern dünyanın bize bir sivri bir bıçak gibi sırtımıza dayadığı ve yavaş yavaş etimize batırdığı kentler. Kent hayatının; ”gündelik koşuşturması” gibi sıfatlara büründürdüğümüz, zehir olan tüm yaşamımız. Bu zehrin içinde fermente olmuş insanlığımız…
Mehmet Koç, İstanbul ve çevresinde senelerdir düzenlediği şiir programlarıyla tanınıyordu. Öyle ki, ondan bir öykü kitabından önce şiir kitabı bekliyordur herkes. Kitabın ön sözünde yazarın kendi belirttiği gibi; gündelik hayatın içinden hepimizin karşılaşabileceği öyküler barındırıyor kitap.
Peki hepimizin yaşadığı bu öykülerin, hepimiz tarafından ne kadar farkediliyor?
Belki de Mehmet Koç’un bir yazar olarak davası budur. Öykülerinde yaşadığımız çevremize karşı duyarsızlığımızı ve bencilliğimizi suratımıza vuran yazarın öykülerinin baş karakterlerinde yine herkes gibi sıradan insanlar yer alıyor. Yaptığımız iyiliklerin bile nasıl arkasını aradığımızı, aşkların gerçek aşkların karşısında nasıl yerin dibine girebileceğini ve hayatta karşılaşabileceğimiz zorluklara karşısın da ”kent insanının” nasıl da güçsüz durduğunu anlatıyor öyküler.
13731683_1051976238170894_3813715001118018957_n
Evet kariyerinizin en üst noktalarında bir ceylan zarafetiyle gezinebiliyor olabilirsiniz, hep en yükseklerde sesinizi tüm şehre dağıtan bir kurt olabilirsiniz ama ” Kent Öyküleri” adlı öykü kitabında bulunan öyküleri yaşadığınızın farkında değilsiniz… Belki de sizi çevrenizde dönen olaylara karşı duyarsızlaştıran da bu zerafetiniz ve gücünüzdür. Kent yaşamının sizin üzerinize giydirdiği zarafet ve güç kostümü yalnızca sizi kandırdığı gibi, insanlık karşısında sizi acımasız bir varlık haline getirir. Gözümüzde kaçan şeyler ne kadar büyük olabilir ki?
Üst paragrafta size sunulan son cümleyi kendinize bir sorun ve bu kitabı okuyun… Sokağa çıkın sonra ve genç birine çay söyleyin, bira söyleyin, bir dal sigara uzatın ve en sonunda o şehirde neyiniz var ise bırakın; terk-edin bulunduğunuz şehri…
İşte o zaman okumanıza gerek kalmaz bu kitabı…” – Yok hayır ben bunu yapamam! ” diyorsanız…
Mehmet Koç’un yazdığı ”Kent Öyküleri” adlı kitabı okuyun…
deryasss-4


Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: