TÜKETİYORUZ TÜKENİYORUZ

Öyle çoğalmış ki içimde yazıya dökülmek isteyen tortular.
Bir tek kelimelerle barış imzalayamadım. Hepsi birden saldırıyor, sonra bir bakıyorum ortalık süt liman, bir tek sözcük dahi bulamıyorum.
Hayatın yansısı kağıda dökülen sözcükler. İzlek tarumar oluyor. Bencilce "ben" demek gelmiyor içimden. İçselleştirilmiş onca olay varken, yazmada zorlanmak, on haneli şifreyi çözmek kadar zor geliyor.
Yaşadığımız çağın vebası ışık hızında tüketmek; sonunu düşünmeden, öncesine bakmadan; yiyecek, içecek, ilişkiler, insanlar, günler, eşyalar, mekanlar ve en önemlisi zaman; sürekli tüketiyoruz. "ben" sarmalının içinde, şirin olmasakta kocaman ağızlarıyla güzelsin diyen yalakaların avına yakalanıp, id'imizin gayya çukurunda kayboluyoruz.
Tükettiklerimizi farketmeden yaşarken ne kadar çok yalnızlaştığımızı çok geç farkediyoruz. En kötüsü de kahve fincanının bireyselliğinde burnumuza tütüyor bu yalnızlık, "hani kırk yıllık bir şeyler vardı?"
Oturup düşünme zamanlarımız geçiyor; arkamızdan devasa bir nesil geliyor. Gelen nesil, defter yaprakları kadar boş; işe yarar ama nasıl kullanacağımızı, dolduracağımızı, şekillendireceğimizi bilmediğimiz için onlarında iler tutar yanları yok. Şikayetçi gene biziz "bu gelen nesil ne olacak?"
Toprak bile ona verdiğiniz sürece size veriyor, biz hayata ne veriyoruz ki ne bekliyoruz? Sürekli bir tüketme açlığına kapılmış hayvan gibi ne bulursak eskitip bir kenara atıyoruz. Beyinlerimiz bomboş. 5 saniye öncesini hatırlamakta zorlanıyoruz. Bize dayatılan zamanı, olayları tüketme-unutma algısı altında, beyinlerimiz öylesine tembelleşti ki; bu tembellik, otladıktan sonra öğlen güneşinde söğüt gölgesinde uyuyan koyunlara çevirdi hepimizi.
Bizler böyle değildik. Topaçlarımızla, uçurmalarımızla, eski dostlarımızla geçmişi o kadar sağlam yapardık ki, geleceğimiz de o denli sağlam olurdu. Şapkayı önümüze koyup düşünme vaktidir. Güzel bir gelecek için, güzel bir geçmiş bırakmak zorundayız...şiiradamı


Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: