Kitap Nehri


Kanada’nın bir çok kentinde her yıl gece vaktinde düzenlenen Nuit Blanche (Beyaz Gece) sanat festivali, farklı ve modern yüzlerce enstalasyona ev sahipliği yapıyor. Festivalin bu yıl Toronto’da gerçekleşen versiyonunda ise, uluslararası üne sahip İspanyol ışık sanatı kolektifi Luzinterruptus‘un yaptığı “Literature vs. Traffic” (Edebiyat Trafiğe Karşı) adlı enstalasyon, en çok konuşulanlardan biri oldu.
Daha önce, Londra ve Paris gibi şehirlerde farklı ışıklandırmalarla adını duyuran ve büyük bir kitleyi peşinden sürükleyen kolektif, bu kez de Toronto’da becerisini konuşturdu: Şehrin sokaklarına yayınlan ve yaklaşık 10.000 kitaptan oluşan bir nehir yarattı ve bunu ışıklarla aydınlatarak gerçek bir görsel şölene dönüştürdü. Etkinliğin sonuna doğru da, her anı kare kare fotoğraflayan seyircilere diledikleri kitabı alıp evlerine götürebilecekleri söylendi. Sonuçta herkes evine mutlu döndü diyebiliriz.
h/t: luzinterruptus
edebiyat-trafige-karsi-enstalasyon-1 edebiyat-trafige-karsi-enstalasyon-2 edebiyat-trafige-karsi-enstalasyon-3 edebiyat-trafige-karsi-enstalasyon-4 edebiyat-trafige-karsi-enstalasyon-5


Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: