Kaligrafik Yazı Hiç Bu Kadar Güzel Olmadı


Zamanın izbesinde varlıklarının son demlerini yaşayan sanat ve zanaat dallarımız var: Ebru, Taş, Minyatür, Sedef Oymacılığı, Hat vs… Gerçekten ağır usluplu bir eğitim, gerçek el becerisi isteyen sanat ve zanaat dallarıdır bunlar. Ustaları zor yetişir, çıraklığı sürüncemeli, kalfalığı daha ağırdır. 

Kaligrafiye Evrim Geçirten Adam: Tolga Girgin 

Tolga Girgin; kaligrafinin tozlu raflarda kalmış anlayışına yeni bir bakış açısı getiriyor


Baktığınızda hakikaten bu sanatların yeni üretimlerini, yeni fikirlerle bezenmiş ve kendini tekrar etmeyen eserleri görmek pek mümkün değildir. Kaligrafi de evrimini tamamlamış bir sanat olarak karşımıza çıkar. Ne kadar göze hoş gelirse gelsin, yeni versiyonları yeni bir bakış açısı ortaya koymaz. Kaligrafinin tozlu raflarda kalmış anlayışı yerini bilgisayar fontlarına bırakırken, Tolga Girgin kalemini başka şekillerde kıvırarak bu sanatı bir üst seviyeye taşıyacak fikirleriyle dünyaya kaligrafiyi yeniden sevdiriyor. 

Aslen Elektronik mühendisi olan sanatçı, “hobisi” olarak adlandırdığı kaligrafileriyle sosyal medyanın bu daldaki en ilgi çeken isimlerinin başında yer alıyor. İlk bakışta heykel gibi görünen yazıları bildiğiniz iki boyutlu kaligrafi. Bugüne kadar yapılanlardan teknik açıdan bir farkları yok. Yazılı olduğu kağıttan bir karış havada, kimi zaman kağıdın üstüne akar vaziyette görülen kaligrafiler, sanatına yeni bir anlam katmanın ötesinde bize başka bir şeyi fısıldıyor; Ölen sanat dalı olmaz. O sanatı devam ettirenlerin zincirlerinden kurtulmasıyla yeniden canlanırlar. Kalıplardan çıkılırsa, Türk Sanat Müziği, Hat, Minyatür gibi sanatlar, eski efsanelerini yaşatmaya devam ederken, yeni fikir ve anlayışların yüzdüğü birer deryaya dönüşür. 


Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.  http://siiradami.com http://maltkitap.com
Share on Google Plus

0 yorum: