İşsizlik Izdırabı


Uzun zamandır işsizlik illetinin pençeleri arasında kıvranmaktayım. Özellikle Haziran'da vukuu bulan olaylardan sonra, piyasanın canı çıktı adeta. Sahip olduğum bir çok unsurumun olmasına karşın, piyasa bir türlü bana kollarını açmıyor. Bir çok etkenleri var bunun, biliyorum.

Grafikerlik noktasında; photoshop, illüstrator, corel draw, indesign, quark, programlarını kullanabilmekteyim; videograf noktasında, edius, premiere, after effects programlarını kullanabiliyorum; uygulamalar yapabiliyorum, Pc üzerine uzmanlık derecesindeyim, arıza tespit, kurulum, bakım yapabilmekteyim. Edebiyat noktasında oldukça yetkinim. Kurallı yazım eserleri, değişik internet platformları için seo uyumlu yazılar ortaya koyabilmekteyim. Editörlük, yazarlık konusunda çok iyi konumdayım. Gazete haberi yazımı, fotoğraf ya da video çekimlerini yapabilecek yetkinliğe sahibim; web sitesi kurulumundan, seo çalışmalarına kadar detaylı şekilde yapabiliyorum.

Bütün bu özelliklere rağmen, bir türlü dişe dokunur bir iş bulamıyorum. Kendi işimi kurabilmem için elimde sermayem bulunmadığından mütevvellid, maaşlı ya da serbest (freelance) işlerle dönmeğe çalışıyorum. Nereye kadar onu ben de bilmiyorum.

Son bir ayda yüzlerce işe başvuruda bulunmama rağmen, henüz olumlu bir dönüş olmaması beni gerçekten olumsuz etkiliyor. Daha önce yaşadığım, tükenmişlik sendromuna tekrar yakalanmamak için insan üstü bir çaba sarfediyorum. Bilgi üstünlüktür derler ama günümüz Türkiye'sinde bildiğiniz kadar mağdur oluyorsunuz. Bir zamanlar Okan Bayülgen'in programına birisi çıkmıştı; işsizlikten yakınıyordu. Başvuruda bulunduğu her yere özelliklerini sıraladığı gibi programda özelliklerini söyledi; gerçekten kendi alanında kalifiye bir insandı. Fakat, yaptığı başvurularda aldığı yanıt aynıydı: "SİZ BİZE ÇOK İYİSİNİZ, KENDİNİZİ BURADA HEBA ETMEYİN!"

İş bulamayışımın en başında, çalıştığım piyasada o kadar çok kişi var ki. Özellikle son zamanlarda iki yıllık üniversitelerden mezun olan kişiler, ne yaptıklarının farkında olmadan piyasaya hücum ettiler. Piyasa değerlerini yerle bir ettiler. Doğal olarak, böylesi birisini daha ucuza istihdam edebilecekken, dönüp bana bakmıyorlar. Piyasada yaptığınız işin kalitesi ya da vasıflarınız değil, ne kadar ucuza iş yaptığınız önemli hale geldi. Üzücü bir durum.

Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: