İlginçlikler Olmasa Edebiyat Olmazdı

Edebiyat dünyası ve edebiyatçılar camiası neredeyse her ânıyla sıradışı olaylara gebe gibidir. Yaşam biçimleri, düşünce yapıları, sosyal duruşları, bakış açıları, farklı çalışan beyinleri ile edebiyatçılar her an bir süpriz yumurtayı ortaya atabilirler.

İşte bu ilginçliklerden bir kaçı:

Louis Aragon' un ''dünyanın en güzel aşk hikayesi'' dediği Cemile' nin yazarı ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov' un kağıda alerjisi vardı.

Kubizm akımının temelini atan ve başlatan İspanyol ressam Pablo Picasso, ünlü olmadığı ve maddi sıkıntı içinde olduğu gençlik yıllarında yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.
Eserlerinde eşcinsellikle ilgili temalara yer veren ve aynı zamanda bir eşcinsel olan ünlü İngiliz kadın roman yazarı Virginia Woolf, romanlarının çoğunu ayakta yazardı.


Eskimo dillerinde kar yağışını anlatmak için kullanılan yirmiden fazla sözcük vardır.Ersin Tezcan tarafından 1997'de yazılan ''e'siz Potkal'' isimli kitapta hiç "e" harfi kullanılmamıştır. Daha ilginci ise kitabı 1997'nin Aralık'ında ''E Yayınları'' basmıştır.

Makber şiirinin şairi olan ve çapkınlığıyla tanınan Abdülhak Hamit, eşi Fatıma öldükten sonra taziyelere gelen bir bayanı Fatıma' ya benzetmiş ve o bayanla evlenmiştir.

Şair Cemal Süreyya, arkadaşı Süreyya Evren' le girdiği bir iddiayı kaybetmiş ve soyadındaki "y" harfinin birini Süreyya Evren'e vermiştir. Şair adını Cemal Süreya, arkadaşı da Süreyyya Evren şeklinde değiştirmiştir. Cemal Süreya bu iddiayı okurlarına ''Elma'' isimli şiirinde açıklamıştır.

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan ve bizim Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız ünlü yazar, eserlerinde hep Bodrum' u anlatır. Aynı zamanda bir paşa çocuğu olan yazarımız aslında o dönemde tatil beldesi olmayan Bodrum'a sürgüne gönderilmişti.


İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif' in oğullarından Emin Ersoy, 1966' da Tophane' de bir kamyon kasasında açlıktan ölmüş şekilde bulunmuştur

Ümit Yaşar Oğuzcan'ın oğlu Vedat, 1973'te Galata Kulesinden atlayarak intihar etmiştir. Ümit Yaşar bu intiharı Galata Kulesi adlı şiirinde ele almıştır.

2008' de vefat eden ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca toplamda 36.000 şiir yazmıştır. Bu durumu ''İçimdeki şiir hayvanını durduramıyorum.'' şeklinde tanımlamıştır.
Ahmet Hamdi Tanpınar hem Ahmet Haşim' in hem de Yahya Kemal' in öğrencisidir.

Ünlü Servetifünun şairi Tevfik Fikret aynı zamanda iyi bir ressamdı. Tevfik Fikret Aşiyan' daki evinin planını da kendisi çizmiş ve ikamet ettiği eve isim veren ilk şairimiz olarak yerini almıştır. Yağlı boya tabloları bu evin duvarlarında asılıdır. Bu tabloların ilginç yanı ise konularını şairin şiirlerinden almalarıdır.

Yahya Kemal' in hiç evi olmamış, şairimiz ömrünün sonuna kadar Taksim' deki Park Otel' de yaşamıştır.
Yayınlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, bloğumu takibe alabilir, mail listemize kaydolabilirsiniz. Beğendiğiniz yazıları sosyal sitelerde paylaşarak dostlarınızı haberdar edebilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler.
Share on Google Plus

0 yorum: